Z czego robi się ramy rowerowe? To proste – z aluminium, włókna węglowego, rzadziej stali. Okazuje się jednak, że całkiem ciekawe ramy powstają z… bambusa. O tym, jak się je tworzy, rozmawiałem z Jankiem Matusznym z Boho Bike.

Na Twoim blogu znaleźć można cykl artykułów na temat samodzielnej budowy roweru z bambusa. Uważasz, że każdy może kupić bambus w markecie budowlanym i stworzyć własne dwa kółka?
Na pewno każdy może taki rower zbudować, chociaż nie polecam marketów budowlanych. Pierwszy rower zbudowałem właśnie z bambusa z takiego marketu. Są jednak firmy, które importują bambusowe tyczki i można u nich zamówić materiał o odpowiedniej średnicy czy długości. Zawsze jak wysyłam zamówienie, zwracam uwagę, by tyczki były jak najdłuższe, miały jak najgrubsze ścianki czy nie były popękane. Trzeba też pamiętać, że są różne rodzaje bambusa. Dekoracyjny jest jasny, z kolei tygrysi, z którego jest mój rower MTB, ciemniejszy. Kolejną ważną rzeczą są kontakty z firmami zajmującymi się karbonem, który będzie niezbędny przy budowie.
A jak Ty zaczynałeś?
Wszystkiego się uczyłem od podstaw, nie byłem na żadnym kursie czy szkoleniu. Dlatego najprostszym rozwiązaniem było skopiowanie ramy już istniejącego roweru. Wziąłem swojego Scotta, usztywniłem wszystkie elementy jak główka ramy czy haki, powycinałem rurki i wstawiłem w to miejsce bambus. Teraz już zaczynam się bawić programami do projektowania i dążę do tego, żeby móc zaprojektować ramę według własnej wizji i przełożyć na gotowy rower. Ale w zasadzie każdy, kto chce stworzyć własny rower z bambusa, może wziąć to, co ma pod ręką i przerobić na bambus.

Ile bambusowych rowerów już zbudowałeś?
Licząc małe rowerki biegowe sześć. Oprócz MTB jeszcze rower typu ostre koło – chociaż zatwardziali ostrokołowcy się z tym nie zgadzają, bo ma hamulec – i miejską damkę. Na ukończeniu jest skiboard do jeżdżenia po śniegu, z nartami zamiast kół i gravel.
Zamierzasz wyjść z Boho Bike w świat czy montujesz tylko z czystej zajawki, dla siebie?
Ogólnie pomysł jest oparty na dwóch filarach. Jednym jest działalność, nazwijmy to, edukacyjna. Chcę oswoić ludzi z tematem, który jest dość egzotyczny. Z drugiej strony chciałbym na pewnym etapie zacząć zarabiać na budowanych rowerach i robić to na zamówienie.

Czym bambus różni się od powszechnie stosowanych materiałów? W czym jest lepszy, a w czym gorszy?
Moim zdaniem jest lepszy od stali – podobnie przenosi drgania i daje porównywalny komfort, ale przy tym jest lżejszy. Najbardziej porównywalne jest chyba aluminium. Waga ram aluminiowych i bambusowych jest podobna. Podstawową przewagą bambusa jest tłumienie drgań oraz niepowtarzalność. Pod względem stylu nie ma sobie równych, nie da się zrobić dwóch identycznych rowerów z bambusa. Będzie na pewno bardziej wytrzymały na mechaniczne uszkodzenia, np. uderzenia boczne, niż karbon Jest bardzo małe prawdopodobieństwo, że bambusowa rama pęknie. Czytałem badania, według których struktura karbonu i bambusa są bardzo podobne.
Czyli nie ma obaw, że to… się połamie?
Obawy są zawsze. Wszystko zależy od tego, jak się roweru używa. Chociaż ja swój rower przetestowałem na tyle, że bardziej się boję, że zawiedzie osprzęt, niż rama. W sumie nie widziałem złamanego bambusowego roweru. A szukałem.

A da się z tego zrobić fulla? Wiesz coś na ten temat?
Widziałem gdzieś zdjęcie fulla, więc pewnie się da. Osobiście chyba jednak bym się nie podjął. Bambus daje dużo możliwości zmian również w trakcie budowy. Budując damkę czułem, że rower jest mało sztywny – dołożyłem jedną rurkę i to rozwiązało problem. Więc pewnie metodą prób i błędów full by powstał. Chociaż nie uważam, by bambus był najlepszym wyborem do ekstremalnego kolarstwa.
Twój rower startuje teraz w konkursie. Możesz powiedzieć coś więcej?
Konkurs organizowany jest co roku na Wydziale Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Mam wrażenie, że jest tam dużo rowerów dosłownie wystruganych w drewnie, łącznie z kołami. Ja wychodzę z założenia, że rower powinien być funkcjonalny, dlatego postanowiłem się tam pokazać.

Chcesz się dowiedzieć więcej na temat rowerów z bambusa? Odwiedź stronę Boho Bike i śledź Janka na Facebooku.
1 thought on “Oryginalne i funkcjonalne – rowery z… bambusa!”